Antik Kent


Antiphellos Antik Kenti, Kaş'ın en önemli tarihi kalıntıları arasındadır.

Antik kentin kalıntıları içinde yer alan antik tiyatro oldukça bütün ve sağlam bir halde günümüze ulaşmayı başarmıştır. Tiyatro, 4000 kişilik kapasiteye sahip olup milattan önce 1nci yüzyılda yapılmış, milattan sonra 2nci yüzyılda onarım görmüştür.

Tiyatro, konumu itibari ile denize çok yakındır. Yapının benzersiz özelliği, Anadolu'da yer alan antik tiyatrolar içinde, cephesi denize doğru yapılmış tek tiyatro olmasıdır.

Image placeholder
Image placeholder
Image placeholder

Kaş merkeze 5 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan antik tiyatro, günümüzde, zaman zaman çeşitli sanat etkinlikleri için kullanılmaktadır.

Tiyatronun yakınında Akdam adı verilen dor tarzında milattan önce 4ncü yüzyıla ait ev şeklinde mezar bulunmaktadır. Bu yapı, doğal bir kayanın kesilmesi ile yapılmıştır. Yapının yüksekliği 3.5 metre olup iç duvarlarında dans eden kız figürleri bulunmaktadır. Bundan başka, antik kentte, Hastane Caddesi üstünde, kesme taş kullanılarak yapılmış bir de tapınak bulunur. Tapınağın temelinde kullanılan taşların Roma Dönemi'nde yapıldığı belirlenmiştir.

Ayrıca yat limanı girişinde bir su Sarnıcı vardır. Bu sarnıç, Likya döneminden günümüze ulaşmıştır.

Kaynakça: Kaş Belediyesi